facebook pixel

כיורים מרובעים VS כיורים עגולים

2015 BY NEUTRA 4
31מאי
0Comments

לא כולנו מתעוררים באותה שעה, לא מבלים אותו משך זמן בצחצוח שיניים ולא תמיד זוכרים להדיח את הכלים המלוכלכים, אבל דבר אחד בטוח. כולנו, לא משנה מה, משתמשים, לא פעם ולא פעמיים בכיורים שלנו-  בחדרי הרחצה, בחדרי השירותים ובמטבח. הפעולות הכי יומיומיות ושגרתיות מתבצעות מול הכיור ולכן רצוי מאד שהכיור שלנו יתאים בדיוק, אבל בדיוק, לצרכים שלנו ולטעמנו האישי. לפני שמדברים על מותגים, חומרים,  טרנדים ומחירים- בואו נחזור לרגע כמה צעדים אחורה ונדבר על הדבר הפשוט ביותר: צורה.

יש כיורים מעוגלים ויש כיורים מרובעים (יש כמובן גם כיורים בצורות אמורפיות שונות, אבל זה כבר תחום "בוטיקי" לחלוטין ופחות פופולארי). אלו הן שתי הצורות הבסיסיות של הכיורים המוצעים בשוק, וגם אצלנו בויה ארקדיה, עם ואריאציות שונות, כמובן. לכל צורה יש יתרונות, חסרונות ומאפיינים בולטים, ולפני שניגשים לבחור כיור חדש לבית, מומלץ להכיר את כל הפרטים ולקחת אותם בחשבון.

כיורים עגולים

כיור מעוגל – אליפטי או עגול לחלוטין, מופיע בכל החומרים הקיימים (קרמיקה, אבן, שיש, קוריאן, בטון, זכוכית ונוספים). כיורים בצורה מעוגלת מתאימים לחדרי רחצה ושירותים מסיבה ברורה: אין להם תחתית ישרה ולכן קשה עד בלתי אפשרי להניח בהם כלי אוכל בצורה מסודרת.

לכיורים המעוגלים מספר יתרונות בולטים:

צורתם נעימה לעין וקלאסית

הם קלים לניקוי מאחר ואין להם פינות בהם נתקעים או "מסתתרים" להם ליכלוכים שונים.

מטבע הדברים וכנגזרת של צורתם העגולה או הביצתית, כמעט לא קיימת לגביהם בעיית שיפוע. כלומר, המים תמיד יזרמו כלפי מטה לפתח הניקוז.

עם זאת, לכיורים העגולים גם כמה חסרונות או יותר נכון, תכונות שיש לקחת בחשבון:

הם אינם מתאימים למטבח.

הכיורים העגולים לא תמיד משתלבים עם סגנון הריצוף או חיפויי הקירות בחדר הרחצה. כלומר, יש לשים לב שהצורה המעוגלת של הכיור לא יוצרת קונטרסט על רקע ריצוף או חיפויים בעלי עיטורים גיאומטריים, זוייתיים למשל.

גובה הכיור ואופן התקנת הכיור על המשטח

פרט נוסף שיש להתייחס אליו כשבוחרים כיור הוא הגובה ואופן הנחת הכיור על המשטח. למה הכוונה? בשנים האחרונות מאד פופלאריים הכיורים העגולים "המונחים" – אלו הם כיורים, המונחים בשלמותם על המשטח ורק מנגנון הניקוז שלהם שקוע מעט במשטח. אלו באמת כיורים מרשימים מאד, אופנתיים ואסתטיים, וכמובן שתמצאו רבים ונהדרים מסוגם אצלנו בויה ארקדיה, אך יש לקחת בחשבון שהתקנה מסוג כזה מגביהה את הכיור. אם משתמשי הכיור העתידיים הם גם ילדים קטנים או מבוגרים נמוכים, אולי כדאי לבחור עבורם כיורים מסוג שונה. אם אתם ממש אוהבים כיורים מעוגלים- לא תהיה לכם שום בעיה למצוא בויה ארקדיה כיורים מעוגלים באיכות מצוינת ובעיצוב עדכני , המגיעים בהתקנות שקועות (שאינן מגביהות את הכיור מעל המשטח).

כיורים מלבניים

הכיורים המרובעים (לרוב מלבניים), מוכרים היטב לכולם. אלו הם הכיורים בעלי הצורה הקלאסית, הבסיסית, הזכורה לכולם מעשרות השנים האחרונות. כיום לכיורים הללו יש עדנה, והם רווחים בעיקר, בצורתם הפשוטה ביותר (כיור חרס לבן), תודות לאופנת הרטרו הנוסטלגית, הקורצת לשנות החמישים והשישים.

הכיורים המרובעים יכולים להתאים לחדר הרחצה, השירותים והמטבח והם מגיעים בקשת רחבה של חומרים- כיורי קרמיקה וחרס, כיורי קוריאן וכיורי בטון, כיורי זכוכית וכיורי נירוסטה, בגדלים שונים (החל מכיור קטן לחדר שירותים ועד כיור כפול לחדר רחצה זוגי), במחירים משתנים ובצורות התקנה מגוונות- כיור מונח, שקוע וחצי שקוע.

כיורים מלבניים – ייתרונות

לכיורים המרובעים שני יתרונות בולטים-

הצורה המלבנית חסכונית מאד במקום ומאפשרת ניצול מיטבי של השטח. הדבר תקף במיוחד לכיורי מטבח שמניחים בהם כלים גדולים. הצורה המרובעת מאפשרת גם עומק – עוד דבר שמגדיל את נפח הכיור.

הצורה המלבנית ועצם היותה קלאסית ובסיסית כל כך, משתלבת בהרמוניה כמעט עם כל סגנון עיצוב כמו גם עם צורת האריחים שנבחרו לרצפה ולחיפוי הקירות . לשם ההמחשה,  כיור עגול או כיור אליפטי יצרמו ויזואלית על רקע דוגמת אריחים עם עיטורים גיאומטריים או חיפוי קירות בדוגמה זויתית. כיור מלבני, לעומת זאת, יראה מצוין בשני המקרים.

לצד היתרונות הברורים, לכיורים המלבניים גם חסרון אחד בולט שכדאי להיות מודעים לו לפני שבוחרים בסוג זה של כיור:

לעומת הכיורים המעוגלים, את הכיורים המלבניים קשה יותר לנקות, בשל הפינות בהן נוטה להצטבר לכלוך- שאריות מזון, פירורים, אבנית וכו. הדבר תקף הן לגבי כיורי המטבח והן לגבי כיורי חדר הרחצה, ועל אחת כמה וכמה כשבוחרים בכיור בעיצוב "רטרו", שצורתו מלבנית ופשוטה ביותר ותחתיתו שטוחה (כלומר, כמעט ללא שיפוע לכיוון פתח הניקוז). האמת שבמקרה הזה, לתשומת הלב שלכם בעניין התחזוקה השוטפת, מקום מרכזי. אין ספק שכיור מלבני הוא הכיור האולטימטיבי למטבח, רק אל תשכחו בסוף היוטם, לוודא שהפינות שלו נקיות משאריות. (לא מסובך)

לסיכום, זיכרו שהכיור המושלם עבורכם הוא שילוב בין אסתטיקה וטעמכם האישי לבין הצרכים הפונקציונאליים שלכם ושל בני ביתכם. אל תהססו להעזר באנשי מקצוע, לשאול ולשתף בלבטים, על מנת שהכיור שתבחרו, בסופו של דבר, ישמש אתכם נאמנה במשך תקופה ארוכה.


Leave a reply:

* required
לתיאום שעת ייעוץ חינם

לפגישת יעוץ חינם עם אדריכל חייגו 03-9433455 או השאירו פרטים:

לתיאום פגישת ייעוץ