facebook pixel

מלון אלמא

09מאי
0Comments

חוויה ישראלית המשלבת אמנות ונופים מקומיים

אם נפנוף חתיכת קרטון מעל גחלים לוחשות בפארקים או בחורשות, או אפילו אצל חברים בגינה זה לא הקטע שלכם, ומתחשק לכם להעביר את יום העצמאות באופן נינוח אפוף סטייל (שלא לדבר על ניצול מושלם של סוף השבוע הארוך שעלה בגורלנו השנה…) – אתם מוזמנים להרים טלפון ולהזמין חדר עם נוף לים התיכון במלון האמנויות אלמא, המתנוסס על רכס הכרמל בואך חיפה, ממש בקצה הצפוני של המושבה הציורית זיכרון יעקב.

רבות כבר נכתב וסופר על המלון, ולא בכדי, אבל לרגל יום העצמאות ה 68 יותר מכדאי להסיט שוב את תשומת הלב ולכוון את הזרקור למקום המעניין הזה.

מבט על המלון. מבחוץ. צילום איתי סיקולסקי

מבט על המלון. מבחוץ. צילום איתי סיקולסקי

מדובר בלא פחות מנס שאירע למבנה ההיסטורי, שבמשך שנים עמד עזוב ונטוש, תחת צל כבד ותמידי של סכנת הריסה. המבנה המאורך ושטוח הגגות נבנה במקור כבית הבראה סוציאליסטי שתוכנן על ידי האדריכל זוכה פרס ישראל יעקב רכטר, ונחנך בשנות ה-70. בית ההבראה היה פעיל עד שנות ה-90 ולאחר שסגר את שעריו, עמד, כאמור, נטוש. המבנה משמש כמופת של אדריכלות ישראלית ברוטאליסטית, שאפיינה את התקופה בה נבנה – שימוש מרובה בבטון, באבן ובקווים ישרים, וכל כולו התמזגות הרמונית עם הסביבה הכה ישראלית – רכס הכרמל, חוף הים והים התיכון.

שימוש מרובה בבטון וקווים ישרים

שימוש מרובה בבטון וקווים ישרים

בשנת 2006 רכשה אשת החברה והנדבנית (העושה רבות לקידום האמנות המקומית) לילי אלשטיין את חורבות המלון, רגע לפני שנהרס כליל לטובת שכונת וילות חדישה, ושמה לה למטרה לא רק לשפץ אותו ולהחזיר 'עטרה ליושנה' אלא להפוך אותו למרכז תרבות ואמנות בינלאומי, שיארח כנסים, תערוכות, אירועים וקונצרטים.

מרכז תרבות ואמנות בינלאומי

מרכז תרבות ואמנות בינלאומי

לא פחות משמונה שנים ארך שיפוץ המלון לפני פתיחתו המחודשת בשנת 2014, והן כללו תחקיר מקיף על אופיו של בית ההארחה ועל החומרים בהם נעשה שימוש. את החללים הציבוריים של המלון החדש עיצבו לאה מלר וסטודיו United הלונדוני – והם מהווים הומאז' לבניה ישראלית ים תיכונית על חלליה הרחבים והבהירים, על השימוש באבנים גדולות ובבטון ועל החלונות הגדולים לנוף. את פנים חדרי המלון והסוויטות, לעומת זאת, עיצב משרד האדריכלים ברנוביץ'-קרוננברג, והם ממשיכים את הקו הרגוע, המינימליסטי, הנזירי כמעט, של שאר חלקי המלון עם רהיטי עץ בהירים, כלי קרמיקה בעבודת יד, כלי מיטה לבנים וטקסטיל מקומי אתני, המשאירים את מלוא הבמה לשחקן העיקרי – החלון הגדול הפונה לים.

פנים החדר עם חלון גדול לים התיכון.

פנים החדר עם חלון גדול לים התיכון.

עיצוב מינימליסטי

עיצוב מינימליסטי

הנוף הנשקף מחלון החדר

הנוף הנשקף מחלון החדר

מבט נוסף על פנים החדר

מבט נוסף על פנים החדר

ההבטחה לקיים במלון פעילות אמנותית שוקקת מתקיימת באמצעות אולמות קונצרטים וכנסים, גלריה לאמנות, סדנאות ומפגשים המתקיימים בו תדיר ומושכים מבקרים מהארץ ומהעולם אבל גולת הכותרת היא כמובן שפע עבודות האמנות המוצגות בחללי המלון השונים, במסדרונות ובחדרים – ציורים, פסלים ועבודות וידאו של סיגלית לנדאו, יהודית סספורטס, גיל מרקו שני, לאה ניקל ועוד ועוד מלווים את אורחי המלון במהלך שהותם, ובנוסף מקיים המלון כיתות אמן רבות בציור, מחול, משחק, פיסול ומוזיקה ומזמין אמנים לשהות בו למשך תקופות ארוכות יחסית על מנת לאפשר ולעודד יצירה מקומית בתנאים נעימים ומאד מאד ישראליים.

גולת הכותרת היא כמובן שפע עבודות האמנות המוצגות בחללי המלון השונים, במסדרונות ובחדרים. צילום איתי סיקולסקי

גולת הכותרת היא כמובן שפע עבודות האמנות המוצגות בחללי המלון השונים, במסדרונות ובחדרים. צילום איתי סיקולסקי


Leave a reply:

* required
לתיאום שעת ייעוץ חינם

לפגישת יעוץ חינם עם אדריכל חייגו 050-8090335 או השאירו פרטים:

לתיאום פגישת ייעוץ