facebook pixel

קוטור חדש – איריס וואן הרפן במוזיאון העיצוב חולון

קוטור חדש - איריס וואן הרפן במוזיאון העיצוב חולון 9
17ינו
0Comments

עם התפתחותם של הטכנולוגיה ועולם החומר, הולכים הגבולות  ונמתחים, בין עולמות העיצוב והאופנה עד שהם נטמעים זה בזה.

המעצבת: איריס ואן הרפן

המעצבת: איריס ואן הרפן

מוזיאון העיצוב חולון, פתח את עונת החורף עם תערוכה יוצאת דופן  "קוטור חדש, איריס ואן הרפן, מאוסף מוזיאון חרונינגר". ואן הרפן כוכב עולה בשמי העיצוב ונחשבת כמעצבת אופנה פורצת דרך, המגשימה דרך בגדיה שאיפות, רעיונות והתנסויות שלעיתים נדמה כי הם כמעט בלתי אפשריים. ואן הרפן עושה משחק מעורר השראה כמשלבת בין מלאכות יד וטכנולוגי ומצליחה לנסח מחדש סוגיות בעולם האופנה והחומר. התערוכה אשר נוצרה במוזיאון חרונינגר בהולנד מתקיימת בתמיכת שגרירות הולנד בישראל ובסיוע הקרן לתעשיות יצירתיות בהולנד, תהיה פתוחה לקהל עד ה-7.3.15.

תערוכת קוטור חדש של המעצבת איריס ואן הרפן במוזיאון העיצוב חולון

תערוכת קוטור חדש של המעצבת איריס ואן הרפן במוזיאון העיצוב חולון

איריס ואן הרפן- עיסוק בעשן מזהם

איריס ואן הרפן- עיסוק בעשן מזהם

איריס ואן הרפן - חיבורים בין עיצוב ואופנה

איריס ואן הרפן – חיבורים בין עיצוב ואופנה

על אף גילה הצעיר, 31, נמנית איריס ואן הרפן (ואמל, הולנד, 1984)  בין מעצבי האופנה המשפיעים ביותר היום. ואן הרפן היא בוגרת האקדמיה לאמנויות גבוהות ArtEZ בארנהם, הולנד, התמחתה בין השאר אצל מעצב העל אלכסנדר מקווין בלונדון, ובשנת 2007 הקימה בית אופנה משלה. שנה לאחר מכן הייתה מועמדת לפרס היוקרתי  The Fashion Academy Award, למעצבים צעירים וסטודנטים לעיצוב אופנה ברחבי אירופה. יצירותיה של המעצבת הופיעו במגזינים מובילים לאופנה כמו Vogue, Numéro, ו-Dazed & Confused. בשנת 2010 השיקה ואן הרפן קו נעליים במהדורה מוגבלת בשיתוף מותג הנעליים ההולנדי יוצא הדופן United Nude והחל משנת 2011 היא משמשת כחברה בסינדיקט הקוטור הצרפתי Chambre syndicale de la haute couture. את שרשרת הזכיות וההכרה הבינלאומית לה היא זוכה, חתם ה- ANDAM Fashion Award היוקרתי, בו זכתה ב-2014, ואם לא די בכך, חיזוק להכרה קיבלה ואן הרפן בזכות הסלבס שלבשו את בגדיה, ביניהן –  ליידי גאגא, ביורק ודפני גינס.

איריס ואן הרפן - עד קצה גבול היכולת- משחקי חומרים

איריס ואן הרפן – עד קצה גבול היכולת- משחקי חומרים

בתערוכה יוצגו תשע קולקציות שיצרה ואן הרפן משנת 2007 ועד השנים האחרונות, המשלבות בין מלאכות מסורתיות ועבודות יד דקדקניות, לצד טכנולוגיות פורצות דרך כגון הדפסה תלת מימדית ושימוש בחומרים יוצאי דופן המשלבים עורות בעיבודים מיוחדים, חוטים וחבלים המשמשים לאניות וצלעות של מטריות לילדים. התערוכה  יוצרת הזדמנות יוצאת דופן להצצה אל תוך עולמה הייחודי של מעצבת שעולם ההשראה שלה נע בין משיכתה למסתורין שבמאגיה השחורה, בין מנהגי חניטה מצריים, דרך עיסוק בחמקמקותו של עשן תעשייתי ומים ניתזים ועד להתבוננות מיקרוסקופית מדוקדקת בעולם האורגניזמים החיים. ואן הרפן היא מעצבת שעבורה אופנה היא אמצעי לביטוי אישי והיא מאפשרת לעצמה ליצור מתוך התמסרות מוחלטת. מכל אלה יוצרת המעצבת מבנים פיסוליים מרהיבים, בעלי צללית יוצאת דופן. לכל קולקציה של ואן הרפן יש נרטיב משלה. 

פריצת הגבולות של המעצבת איריס ואן הרפן

פריצת הגבולות של המעצבת איריס ואן הרפן

מתוך 9 הקולקציות המופיעות בתערוכה

מתוך 9 הקולקציות המופיעות בתערוכה

מתוך 9 הקולקציות המופיעות בתערוכה

מתוך 9 הקולקציות המופיעות בתערוכה

הצגת השמלה הראשונה שהודפסה כולה בטכנולוגיה תלת ממדית בשיתוף פעולה עם האדריכל דניאל ווידריג (Daniel Widrig) וחברת MGX הקנתה למעתבת את הפרסום העולמי. בין רגע הפכה ממעצבת צעירה ואנונימית לאחת המעצבות שניצבות כיום בחוד החנית של האופנה העתידית. שמלה זו נכללה ברשימת 50 ההמצאות הטובות ביותר של שנת 2011.

ספרית החומרים של מוזיאון העיצוב חולון תציג בחלל הספרייה חומרים בהשראת התערוכה של איריס ואן הרפן. בתצוגה תתאפשר הצצה נדירה לטכניקות המיוחדות והשימוש המתוחכם בחומרים, המאפיין את עבודתה של מעצבת ייחודית זו.

אוצרי התערוכה: מארק ווילסון וסו-אן ואן דר זיפ


Leave a reply:

* required
לתיאום שעת ייעוץ חינם

לפגישת יעוץ חינם עם אדריכל חייגו 03-9433455 או השאירו פרטים:

לתיאום פגישת ייעוץ