facebook pixel

עיר המיכליות

Container City 1
24אוג
0Comments

Thinking Inside The Box

 האג'נדה הירוקה עושה עבודה לא רעה, בעיקר בתחום הבניה למגורים ואין ספק שהוסיפה משקל רב בכל מה שקשור לחיזוק טרנד הבניה באמצעות מכולות. בערים מרכזיות על פני הגלובוס הטרנד המודולרי כבר אומץ היטב אל חיקם. כך תוכלו למצוא את קופסאות הפח הצבעוניות באמסטרדם, לונדון וניו יורק כשהן אחראיות על בנייתן של שכונות מגורים שלמות. מה שנראה כמו קופסת פח שגורמת לנו להגיר מפלי זיעה, הפכה להיות קרירה ומסוגננת מתמיד.

צילום: אימג' בנק

צילום: אימג' בנק

שירותי האדריכלות המוענקים למי שבחר לגור במכולה, אינם זולים יותר מאלו הניתנים עבור תכנון בית בלוקים, אך משך זמן הבניה ומאסה לא מבוטלת של חומרי גלם נחסכים באופן הזה, כך שהפרויקט בסופו של תהליך הופך משתלם יותר. בישראל היו חלוצים בתחום שעסקו בסוג הבניה הזה באופן פרטי, אך בשנים המאוד אחרונות קיבל התחום גושפנקה מקצועית כשהחלו לפתח משרדי תכנון ואדריכלות המתמחים בבניה במכולות, כמו Box-es, לצד חברות המתחמות בכל תחום הבניה הקלה דוגמת ישראמרין, גל מרין, Better Homes שהיא מותג הבניה הפרטית של חברת הארגז ונוספות.Box-es קיבל את 15 דקות התהילה שלו כשנבחר למשרד שתיכנן את עיר המכולות בלוד.

פרויקט עיר המכולות בלוד. תכנון: משרד האדריכלים Box-es

פרויקט עיר המכולות בלוד. תכנון: משרד האדריכלים Box-es

אין ספק שפרויקט היפסטרי צבעוני ובועט שכזה, היה מתאים לסטודנטים במדינת תל- אביב, אבל רון חולדאי פספס הפעם לטובת עו"ד יאיר רביבו ראש עיריית לוד. עיר המכולות בלוד היא מיזם משותף של העיריה, עמותת 'איילים' המקדמת פרויקטים של בניה ברת השגה ונתמך על ידי משרד האוצר, שקיבל בברכה את המהלך והעניק למימונו כ- 17 מיליון שקלים. בשלב הראשון היקף הבניה יעמוד על 74 יחידות דיור, שיותאמו לצורכי הסטודנטים שגרים בעיר. רביבו שמרכז מאמצים ומשקיע משאבים ראויים להערכה בפיתוח החברתי- סוציולוגי בעירו יכול לזקוף לא מעט נקודות לזכותו. כל יחידת דיור בעיר המכולות מציעה 56 מ"ר ודמי השכירות החודשיים עומדים על 1000 שקלים. סטודנט שישתלב באחת מתוכניות התרומה לקהילה שמפעילה העירייה בשיתוף עמותת 'איילים', יזכה אף בהנחה נוספת ויצטרך להפרד מ- 650 זוזים בלבד.  עיר המכולות מוקמה בסמוך לתחנת הרכבת בלוד ומוסיפה בכך יתרון משמעותי נוסף לסטודנטים. צריכים לראות את זה כדי להאמין ושווה פשוט להכנס לרכב (או לרכבת) ולנסוע. הדירות מעוצבות למשעי, מפנקות ומעניקות לסטודנט הצעיר את כל מה שהיה יכול לחשוב עליו. עינת לשם ושימרית פלורשיין- פאנק הן שתי אדריכליות, בעלות Box-es משרד האדריכלות המתחמה בבניה במכולות, שאחראיות לתכנון ולעיצוב הפנים. שתי האדריכליות הצעירות נתנו שואו ששילב בין רמה מקצועית גבוהה לבין עטיפה שאפשר רק להתקנא בה. לשם ופלורשיין בחרו להתמחות בבניה במכולות, צעד אמיץ לכשעצמו. השתיים אינן מביטות במכולות כאמצעי המגביל אותן ובאותה נשימה הן עוטפות את קופסת הפח האימתנית ביוקרה האקסקלוסיבית המאפיינת את המותג שהקימו יחדיו. אחד היתרונות הבולטים של המכולות היא הגמישות המודולרית שהן מאפשרות. ניתן לחבר את המכולות לרוחב ולגובה וליצור מקשה אחת הרמונית. הבניה במכולות יכולה להעניק מראה קלאסי מוקפד, מודרני או כפרי מאוד. המכולה היא כמו בלוק. היא לא יוצרת את האווירה, היא בסך הכל מאפשרת בניה, ובמקרה שלה מדובר בבניה ירוקה, חסכונית ובזמן קצר בהרבה מהבניה הקונבנציונאלית.

עיר המכולות בלוד- מבט מבחוץ על התהליך הבניה. תכנון: משרד האדריכלים Box-es

עיר המכולות בלוד- מבט מבחוץ על התהליך הבניה. תכנון: משרד האדריכלים Box-es

המכולות מאפשרות בניה בסיסית מאוד, זולה ופונקציונאלית, אך בהיעדר מגבלת תקציב ניתן לשלב מקבץ מכולות לכדי ווילה יוקרתית רחבת ידיים שגם בעין מקצועית ומזוינת לא תוכלו לעמוד על כך שהשלד הוא למעשה לא יותר מערימת פח. אורכה של מכולה סטנדרטית נע בין 6-12 מטרים, רוחבה עומד על 2.44 מטר וגובה נע בין 2.59 מטר עד 2.9 מטר, כאשר יש להוריד ממנו כ- 30 ס"מ של הנמכות, מה שמשאיר כ- 2.55 מטר נטו, בממוצע. את קירות המכולה הפנימיים מבודדים באמצעות צמר סלעים, פוליאוריטן ומצפים בדרך כלל בלוחות גבס והמפרט הטכני גמיש מאוד. אין כמעט חומר או מוצר שלא ניתן לשלב במכולה. משרדי אדריכלים המתמחים בבניה קונבנציונאלית אינם נשארים מקופחים. חברות המתמחות בבניה באמצעות מכולות יעניקו להם את כל הדרוש כדי לתכנן עבור לקוחותיהם את סגנון הבניה המיוחד. החברות הללו מספקות את הכנת תשתיות הבידוד, האינסטלציה והחשמל ומאפשרות תשובה מקצועית מאוד גם לאדריכלים שאינם מתמחים בתחום הבניה במכולות.

המכולה שעד לא מזמן הייתה מובילה סחורות ובהמשך נזרקת בצידי כבישים או במזבלות, הפכה ללחמניה הלוהטת של שוק הנדל"ן המודרני. קשה לעקוב אחר הפרויקטים הרבים שצצים כפטריות אחרי הגשם על פני הגלובוס כולו. האתר Homedit.com עשה בשבלינו עבודה לא רעה בכלל כשהקדיש אייטם ל-22 הבתים היפים ביותר לטעמו, שנבנו באמצעות מכולות.

22 הבתים היפים ביותר שנבנו במכולות - מתוך האתר: Homedit

22 הבתים היפים ביותר שנבנו במכולות – מתוך האתר: Homedit

אחד מעמודי הפייסבוק הפעילים בתחום הוא- בניה ממכולות- לא מה שחשבתם, המאפשר הצצה לעולם המודולרי ומעניק מידע רב ורעיונות. כנראה שבסופו של יום הרעיונות להורדת מחירי הדיור לא יגיעו מגבוה, אלא מיוזמות של אזרחים בעלי מקצוע, חזון ויוזמה.


Leave a reply:

* required
לתיאום שעת ייעוץ חינם

לפגישת יעוץ חינם עם אדריכל חייגו 050-8090335 או השאירו פרטים:

לתיאום פגישת ייעוץ